Haberdar olmak için lütfen sistemimize kayıt olun...
 

VISKOZITE NEDİR? "10W40" NE ANLAMA GELİR?

  

Bu ifadeler SAE (Society of Automotive Engineers) 4 zamanlı motor yağlarının sıcak ve soğuk viskozite karakteristiklerini belirten viskozite değerleridir. Viskozite bir sıvının akışkanlığını ifade eder. Viskozite derecesi düşük sıvılar daha ince ve akışkan, viskozitesi yüksek olan sıvılar daha kalın ve zor akan sıvılardır. İnce yağlar yakıt tasarrufu ve daha yüksek motor performansı sağlarken,kalın yağlar daha iyi bir koruma ve sessiz çalışma sağlarlar. “Multigrade- çok dereceli” yağlarda derecelendirme 2 bölümde yapılır:

- Soğuk viskozite derecesi baştaki sayı ile ifade edilir ve genelde 0W, 5W, 10W gibi değerler alır. Buradaki “W” harfi İngilizcede kış kelimesinin karşılığı olan Winter kelimesinden gelir. Buradaki değer 0 ile 25 arasında değişebilir ve yağın soğuk havalardaki viskozitesini belirler. 0W en düşük viskoziteyi (akışkan) ve 25W en yüksek (yoğun) soğuk hava viskozitesini belirtir.

- Sıcak viskozite derecei, ki yaz derecesi de denir, yukarıdaki örnekteki 40 sayısı gibi Wdan sonar ifade edilir. 20 ile 60 arasında değişen yaz derecesi normal (sıcak) çalışma koşullarındaki viskozite derecesini beliritir. Bu durumda 20 en düşük, 60 ise en yüksek viskozite derecenini belirtmektedir. Yağınızı seçerken mutlaka üreticilerin tavsiye ettikleri viskozitelerde seçim yapınız.