Haberdar olmak için lütfen sistemimize kayıt olun...
 

EBC BRAKES X FLOATING MC DİSKLER

 


3D OLARAK İNCELE


Ultra hafif EBC Frenleri X serisi floating (genleşmeli) ön MC diskleri piyasa çıktıkları andan itibaren motosiklet sektörünün en hafif ve en iyi performans gösteren ve aynı zamanda en çok satan diski olmuştur. Özellikle günümüz modern spor motosikletlerinin hemen hemen tamamıyla uyumlu olan MC serisi diskler, tüm ABD ve Avrupa bayilerinden temin edilebilmektedir. Floating (genleşmeli) MC diskleri patenti EBC’ye ait eşsiz S-Drive sistemli perçin sistemine sahiptir. Bu sistem sayesinde diskin iç kısmı ile dış bandı, frenaj sırasında meydana gelen ısıdan dolayı genleşip daralırken hiçbir engele maruz kalmadan rahatça hareket edebilmektedir. Köşeli perçinler, gene köşeli olan perçin yuvalarında hareketin serbestçe yapmasına olanak sağlar.

Son 10 yıllık dönem içerisinde motosiklet teknolojisinde meydana gelen değişikliklerle firmalar daha hafif, daha güçlü ve dolayısı ile daha hızlı motosikletler ürettiler. Bu nedenle motosiklet fren sistemlerine olan talepler de bu gelişmelere paralel şekilde gelişti ve arttı. 4 ve 6 kaliperli frenler ve son zamanlarda piyasaya sürülen radial kaliperler motosikletleri daha çabuk durdurmayı başarırken, bugüne kadar işin disk kısmında fazla bir gelişme yaşanmamıştı. Disklerin ağırlığını azaltmaya yönelik bazı çalışmalar olmakla birlikte, disk üzerinde delik açmanın ötesinde bir teknoloji kullanılamamıştı.

OEM parça üreticileri ürünlerinde hep klasik yuvarlak perçinli sistemler kullandılar. Bu modası geçmiş metod, EBC’nin geliştirdiği yeni SD (kare perçin) sistem sayesinde tarihin tozlu sayfalarına yollanmış oldu. SD harfleri Square Drive (kare perçin) ifadesinden geliyor olup, EBC’nin yeni X ve XC serilerinde kullanılan perçin sistemini tanımlamaktadır.
X ve XC serisi floating (genleşmeli) diskler satın alabileceğiniz en hafif disklerdir. Hafifliklerinin yanı sıra, titreşim ve yanlış aşınma sorunlarını tamamen ortadan kaldırır. Dairesel perçin kullanan sıradan disklere oranla çok daha uzun ömre sahiptir. Sadece 6 perçin kullanımı nedeniyle 9 ve 12 perçin kullanılan diğer modellere göre 300 grama varan ağırlık avantajına sahiptir.
X serisi disklerimiz düz disk profiline sahiptir.

XC serisi disklerimiz ağırlığı düşürülmüş papatya desenli profile sahiptir.
Her iki serideki disklerimiz de yüksek sürtünme katsayısına sahip, dövülmüş paslanmaz çelikten üretilmiş olup, OEM disklerle tam olarak birebir aynı ölçülere sahiptirler. Her iki seri de full floating sisteme sahip olup, bu güne kadar üretilmiş floatinfg diskler arasında içten dışa genleşme toleransı en yüksek olan disklerdir.

Floating (genleşmeli) disklerin içten dışa doğru hareket payı ile perçinleri gevşemiş disklerin oynamasını birbiri ile karıştırmamaya dikkat edin. Düzgün çalışan bir floating sistemli diskte diskin bant kısmını sağa sola doğru değil, ancak içerden dışarı doğru ve az miktarda oynatabiliyor olmanız gerekir. Sağa sola oynayan diskler, fren manetinde “geri vurma” yaratır ve balatalarınızın tutuşu zayıflar. EBC X ve XC serisi disklerdeki bu özel floating sistem yapısı başka hiçbir diskte olmayan özel SD (square drive) teknolojisine sahiptir. Yeni disklerinizi taktığınız zaman MUTLAKA fren balatalarınızı da değiştirin. Aksi taktirde yanma meydana gelip diskinize zarar verebilirsiniz. İlk 500-600 km kadar disklerinizin rodaj süresinde frenlerinizi dikkatli kullanınız.