Haberdar olmak için lütfen sistemimize kayıt olun...
 

EBC BRAKES FA TT SERİSİ

 

Karbon TT Fren Balataları

Gelmiş geçmiş en iyi off road pilotlarından, aynı zamanda MOTUL ile eskiye dayanan bir dostluğu da olan Malcolm Smith uzun zamandır kendi mağazalarında da EBC ürünlerini kullanıcılarına sunmaktadır. Kendisi yıllardır karbon TT fren serilerimizin sıkı bir destekçisi olmakla kalmayıp, yol dışı (cross ve enduro) sürüşlerde de kullanmıştır. Ayrıca birçok defa şampiyon olmuş Randy Hawkins de uzun zamandır EBC karbon TT balatalarını kullanmaktadır.

Her ne kadar karbon TT balatalar bakır sinterli fren balatalarından daha uzun ömürlü olamasalar da, eşsiz düşük ısı üretimi ve iletimi avantajlarına sahiptirler. Kuru hava şartlarında hızlı parkurlarda sürüş yaparken bu özellik çok önem kazanmaktadır. Hızlı sürücülerden geri dönüşleri topladığımız uzun yıllar boyunca, zaman zaman gece sürüşlerinde arka diskin akkor haline gelecek kadar ısınabildiğine şahit olduk ki bu da arka balata seçiminin disk üzerinde ne kadar etkin olduğunun bir göstergesidir. Ortaya çıkan aşırı ısının fren hidroliklerine transferini engellemenin en iyi yolu ise karbon bazlı TT serisi balatalardan kullanmaktır.

Avrupa'da bu balatalarımız seri kodunun başına TT harfleri konularak, Amerikada ise FA'nın (Freeman Automotive) arkasına X konularak piyasaya sürülmüştür. EBC Karbon TT balataları kırmızı renkte üretilerek piyasaya sürülmektedir. ATV, ATV spor, motokros ya da enduro araçlarda da bu serimize ait balatalar kullanılabilmektedir. ATV kullanıcılarının karbon balatalarımızı, özellikle arka frenlerde kullanırken, bu balataların taşıtların üstünde gelen fabrika çıkışı sinterli balatalara göre daha kısa ömürlü olmalarından dolayı daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Daha uygun fiyatlara sahip olmaları nedeniyle milyonlarca sürücü halen karbon balataları tercih etmektedir. “Paris-Dakar” benzeri yol enduro motosikletlerinin yol kullanımında da karbon TT serisi balatalarımızı yüksek ısıya çıktıklarında dahi performanslarından bir şey kaybetmemelerinden dolayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle bu balatalarımız R 90 sertifikası onayı almaya hak kazanmışlardır.